Gyógyszerszedés terhességben Egy gyógyszer vagy étrend kiegészítő ártalmassága függ az alkalmazás módjától, a felszívódás mértékétől, a méhlepény áteresztőképességétől, valamint a gyógyszer támadáspontjától. Teratogénnek nevezik azokat a külső hatásokat, amelyek fejlődési rendellenességet
A fejlődési rendellenesség kialakulásának szempontjából a legfontosabb tényező a behatás időpontja. A megtermékenyítést követő első 2 hétben (vagyis a menstruáció várható időpontjáig) történt külső károsító hatás a magzatkezdeményben okoz elváltozást, melynek csak kétféle következménye lehet. Vagy elhal, vagy épen marad. Ugyanis ekkor a sejtek még képesek egymás pótlására. A menstruáció minimális késése az egyedüli tünet, ami ezt az elvesztett terhességet jelezheti egyáltalán. A terhesség 3.-13 hetében adódó gyógyszerelés járhat némi veszéllyel, ezt nevezik első trimeszternek. A mai felfogás szerint az orvosok az előny kockázat mérlegelése mellett javasolnak gyógyszereket. Nincs is ezzel gond, ha a szükséges esetekben a várandósok nem szenvednek szükségtelenül, és nem teszik nagyobb veszélynek ki őket azzal, mintha kezelés nélkül maradnának.
A várandósok éppúgy lehetnek náthásak, lázasak, fájhat a fejük stb. Csak mikor ők szenvednek a baba is szenvedhet. Ragaszkodjunk az orvos által javasolt szerekhez. A recept nélküli változatoknál pedig azokhoz, melyeknél a tájékoztató is írja a biztonságosságukat. Aranyér A méh és benne a magzat növekedésével a hasüregben lévő nyomás a terhesség alatt egyre nő. A méh összenyomja a vénákat, ezért a végbél körüli erekben vérpangás alakul ki, amely egyenesen vezet az aranyerek képződéséhez. Szüléskor még ehhez hozzá adódik a hasprés is.
Magnéziumpótlás
(lábikragörcs, idegesség) Gyomorégés (savközömbösítés)
A reggeli terhességi rosszullétekre kifejlesztett gyógytea, ugyanakkor bármilyen hányingerre használható. Nyugtató, bevonatot képző gyomornyugtató valamint összehúzó hatásának köszönhetően segít a gyomor égését csillapítani. Álmatlanság Terhesség és szoptatás időszakában alkalmazva semmiféle károsító hatást nem észleltek. Elővigyázatosságból azonban a terhesség első három hónapjában nem ajánlatos szedni. A szüléshez közeledve a nő szervezete elkezd endorfinhormont termelni, amelynek élénkítő hatása is zavarhatja a kismama álmát. Ahogyan közeledik a nagy nap, a kismamára gyakrabban törhetnek rá a félelmek és az aggodalmak. A harmadik trimeszterben ugyanis a várandós anya szervezete nagy mennyiségű hormont (elsősorban progeszteront) termel, amely módosítja a központi idegrendszer működését, és ezzel izgalmi állapotot idéz elő.
Székrekedés Az egyik legfőbb oka a panasznak a terhességhez alapvetően szükséges progeszteron nevű hormon. A hormon hatásai közé tartozik ugyanis, hogy a testben a simaizomzatot lazítja, relaxálja, köztük a bélrendszer simaizomzatát is. Emiatt az étel tovább időzik a belekben, így gyakoribb lesz a gázképződés, a puffadás, a székrekedés. A terhesség előrehaladásával a motilitás tovább csökken, a táplálék továbbítása még lassabb lesz, így sajnos a panaszok is fokozódnak.
Meghűlés, megfázás
Torokfájás Terhesség és szoptatás alatt a benzidamin helyi használata megengedett.
Hasmenés
Húgyúti fertőzés Kizárólag orvosi vizsgálatot követően használható, kiegészítő kezelésként. Erre azért van szükség, hogy az orvos eldönthesse szükség van-e esetleg erősebb hatású gyógyszerekre.
Hüvely egészsége A hüvelyben alapvetően nem steril a környezet. A normál hüvelyflórában a túlsúlyban levő tejsavbacillusok (laktobacillus) mellett egy-egy gomba, baktérium, illetve egyéb sejtek is előfordulnak anélkül, hogy betegséget okoznának. Ha azonban a hüvelyi egyensúly felborul, akkor elszaporodhatnak a kórokozók és kialakulnak a tünetek. Minden panasszal járó esetben célszerű nőgyógyászhoz fordulni, mert a kórokozók fajtájától függ a terápia.
Fejtetű Vashiány Terhességben gyakori a vashiány. Mértékétől függ, hogy az orvos mit javasol.
Vitamin igény várandósság alatt
Teratológiai telefon tájékoztató 06-1-363-5272 Ha nyugtalanítja, hogy a teherbe esésének ideje alatt gyógyszert szedett. Ha félelemmel tölti el a bizonytalanság, hogy árthatott a magzatnak. Terhességben óvatosan, vagy egyáltalán nem használható gyógynövények A betegtájékoztató szövegeket időnként módosítja a gyártó/forgalmazó. Ezért kérjük, hogy ha terhesség vagy szoptatás alatt szeretné alkalmazni a termékeket, akkor a megrendelés leadásakor jelezze nekünk, és mi ellenőrizzük a csomagoláson, vagy a dobozban lévő betegtájékoztatón hogy biztosan adható-e még terhesség/szoptatás alatt a készítmény. |